Referendum pentru familie 2018

Localizare sectie votare Nice

Parohia Bisericii Ortodoxe Romane din Nice invita pe toti cei care fac parte din comunitatea romana din aceasta regiune precum si pe turistii ocazionali, sa participe la Referendumul national organizat in zilele de 6 si 7 Octombrie 2018, care are ca scop clarificarea textului articolului 48 din Constitutia Romaniei privind definirea casatoriei, adica inlocuirea expresiei confuze: "uniunea liber consimtita intre soti", cu formularea clara si precisa: "uniunea liber consimtita intre un barbat si o femeie".

Este o intrebare care tine de etica, morala si traditia poporului roman si care nu are nimic de-a face cu clasa politica actuala, cu politicieni, cu partidul de guvernamant sau cu partidele din opozitie. Este o intrebare care ne priveste pe fiecare dintre noi in prezent cat si pe copiii si nepotii nostri in viitor! De aceea, fiecare dintre noi are datoria, atat fata de el cat si fata de generatiile viitoare, sa raspunda in modul in care ii dicteaza propria constiinta, participind la acest Referendum al familiei!

Votul fiecarui cetatean reprezinta garantia democratiei! Veniti cu totii la vot!

Referendumul pentru familie 2018 se va desfasura la biroul de vot din Nice, situat pe avenue Auber 7, intre rue Verdi si rue Rossini, in proximitatea parkingului Mozart, in fiecare din cele doua zile de 6 si 7 octombrie, de la ora 07:00 la ora 21:00, ora Frantei!

Cetatenii romani cu domiciliul in Romania, care in zilele referendumului se afla in strainatate, precum si cetatenii romani cu domiciliul sau resedinta in strainatate, isi pot exercita dreptul la vot in sectiile de votare organizate in strainatate, in baza unuia dintre urmatoarele acte de identitate, valabile in ziua votarii (sub rezerva unor eventuale clarificari suplimentare ale Biroului Electoral Central:

• - pasaportul diplomatic
  • - pasaportul diplomatic electronic
  • - pasaportul de serviciu electronic
  • - pasaportul simplu
  • - pasaportul simplu electronic
  • - pasaportul temporar
  • - cartea de identitate
  • - cartea de identitate provizorie
  • - cartea electronica de identitate
  • - buletinul de identitate
  • - pasaportul simplu cu mentionarea tarii de domiciliu
  • - pasaportul simplu electronic cu mentionarea tarii de domiciliu
  • - pasaportul simplu temporar cu mentionarea tarii de domiciliu

Pentru mai multe informatii privind organizare si desfasurarea referendumului national pentru revizuirea Constitutiei, puteti accesa site-urile institutiilor implicate:

Dumnezeu sa va binecuvinteze si sa va apere de tot ce este rau!